STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH – CZYM SĄ?

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH – CZYM SĄ?

  • W związku z nowymi przepisami od 15 lutego 2024 r. w każdej placówce pracującej z dziećmi, tj. w żłobkach, przedszkolach, szkołach, ośrodkach, poradniach, internatach, bursach, a także w miejscach świadczących usługi hotelarskie i turystyczne muszą zostać wprowadzone i upowszechnione tzw. STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH, stanowiące ważny element Polityki Ochrony Dzieci przed krzywdzeniem.
  • Standardy Ochrony Małoletnich są to określone reguły i procedury, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w ww. placówkach i jednostkach. Standardy mają służyć m. in. temu by skutecznie przeciwdziałać krzywdzeniu dzieci i odpowiednio wcześnie reagować w przypadku obaw o dobro dziecka. Muszą zawierać czytelne procedury postępowania, by w sytuacjach zagrożenia dziecka wiadomo było, krok po kroku, co należy zrobić.
  • Zmiana przepisów wprowadzających obowiązek wdrożenia Standardów ma związek z tragedią 8-letniego Kamilka z Częstochowy, który był maltretowany przez ojczyma (przy biernej postawie matki i innych dorosłych) i w wyniku obrażeń zmarł. Dlatego podpisana 28 lipca 2023 r. ustawa o zmianie ustawy Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (m.in. ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym nazywana jest potocznie „ustawą Kamilka”.
  • Standardy Ochrony Małoletnich opracowane i wdrożone w naszej szkole zakładają, że
  1. personel szkoły działa dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie,
  2. w szkole nie są zatrudniane osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu małoletnich,
  3. wszyscy pracownicy traktują uczniów z szacunkiem oraz uwzględniają ich potrzeby,
  4. niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników wobec dzieci przemocy w jakiejkolwiek formie.
  5. wszyscy pracownicy potrafią zdiagnozować symptomy krzywdzenia małoletniego oraz podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że małoletni jest ofiarą przemocy w szkole lub przemocy domowej,
  6. uczniowie wiedzą, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami. Wiedzą, do kogo zwrócić się o pomoc w sytuacjach dla nich trudnych i czynią to, mając świadomość skuteczności podejmowanych w szkole działań.
  • Standardy Ochrony Małoletnich, wdrożone w naszej szkole, zostaną Państwu (tj. rodzicom) przesłane przez dziennik elektroniczny. Będą również umieszczone na stronie internetowej szkoły.

KTO W SZKOLE REAGUJE NA KRZYWDZENIE DZIECKA?

  • Standardy Ochrony Małoletnich obowiązują wszystkich pracowników szkoły, nie tylko nauczycieli, ale również pracowników administracji i obsługi. Wszyscy pracownicy każdą informację dotyczącą podejrzenia krzywdzenia dziecka traktują poważnie i podejmują kroki (zgodne z przepisami prawa) do jej wyjaśnienia.

CO TO ZNACZY KRZYWDZENIE DZIECKA?

  • Krzywdzenie dziecka to każde zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej, które ujemnie wpływa na rozwój fizyczny lub psychiczny dziecka. Może doprowadzić do kalectwa fizycznego, upośledzenia umysłowego, zaburzeń psychicznych oraz emocjonalnych, a w najgorszym przypadku nawet do zgonu.
  • Do głównych rodzajów krzywdzenia zalicza się:

Przemoc fizyczna: bicie, szarpanie, kopanie, duszenie, popychanie, obezwładnianie i inne.

Przemoc psychiczna: izolowanie, wyzywanie, ośmieszanie, grożenie, krytykowanie, poniżanie i inne.

Przemoc seksualna: zmuszanie do obcowania płciowego, innych czynności seksualnych i inne.

Przemoc ekonomiczna: niełożenie na utrzymanie osób, wobec których istnieje taki obowiązek, niezaspokajanie potrzeb materialnych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie i inne.

Przemoc za pomocą środków komunikacji elektronicznej: wyzywanie, straszenie, poniżanie osoby w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie jej zdjęcia lub rejestrowanie filmów bez jej zgody, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które ją obrażają lub ośmieszają i inne.

Inny rodzaj zachowań: zaniedbanie, niezaspokojenie podstawowych potrzeb biologicznych, psychicznych i innych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie, pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, zmuszanie do picia alkoholu, zmuszanie do zażywania środków odurzających, substancji psychotropowych lub leków i inne.

JAKIE SĄ OBOWIĄZKI RODZICÓW WOBEC DZIECI?

obowiązki rodziców wobec dzieci wynikające z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

  • obowiązek wychowywania swoich dzieci w sposób odpowiedzialny i nie zaniedbywania ich
  • obowiązek wychowywania swoich dzieci w poszanowaniu i akceptowaniu innych ludzi i ich przekonań
  • obowiązek poświęcania czasu i uwagi swoim dzieciom, tak aby wzmocnić wysiłki szkoły skierowane na osiągnięcie określonych celów nauczania i wychowania
  • oddziaływanie na dziecko własnym przykładem i autorytetem.
  • okazywanie dziecku zainteresowania i poświęcenia, służenie pomocą i radą, sprawowanie osobistej opieki i nadzoru, sprawiedliwe traktowanie.