Finał 22. Edycji Konkursu „Bóg-Honor-Ojczyzna w dziejach kultury narodowej”

Wtorek 13 czerwca to dzień uroczystego finału 22. Edycji Konkursu „Bóg- Honor- Ojczyzna w dziejach kultury narodowej”, który znalazł trwałe miejsce w życiu kulturalnym naszej szkoły oraz społeczności lokalnej. Tegoroczny Konkurs przebiegał pod hasłem: „Pokój na świecie zaczyna się w ludzkim sercu”. To słowa wypowiedziane przez patrona naszej szkoły Papieża Jana Pawła II.

Konkursy: muzyczny, recytatorski i plastyczny zyskały dodatkowo motto:Nie ma drogi do pokoju, to pokój jest drogą”, zaś konkurs literacki opatrzono cytatem z noweli Elizy Orzeszkowej „Gloria victis: „Taka wielka mogiła! (…) A krzyżyk tak mały!”.

Finał 22. Edycji Konkursu otworzyła dyrektor szkoły Pani Marzanna Szacherska, która powitała wszystkich przybyłych na dzisiejszą uroczystość gości. Honorowy patronat nad Konkursem objęli:

1. Andrzej Pietrasik – Burmistrz Miasta Płońska,
  2. Aurelia Michałowska – Mazowiecki Kurator Oświaty,
  3. kan. Zbigniew Sajewski – proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku.

Pani dyrektor powitała serdecznie dyrektorów i pracowników instytucji, z którymi łączy naszą szkołę codzienna współpraca, podziękowała za trud uczestniczenia w Konkursie w roli jurorów.

W gronie przyjaciół szkoły jest również grupa osób, których obecność ma wymiar materialny, finansowy. To nasi sponsorzy. Nie wszyscy mogli wziąć udział w dzisiejszej uroczystości, my jednak wobec wszystkich wyrażamy swą głęboką wdzięczność za okazaną pomoc.

Zanim zostały wręczone nagrody i wyróżnienia, publiczność wysłuchała utworów, które zwyciężyły w konkursie recytatorskim i muzycznym. Na scenie wystąpili: uczeń  kl. VI Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Żywioły” Cyryl Janczewski, który zawdzięcza I miejsce na podium mistrzowskiej interpretacji „Reduty Ordona” Adama Mickiewicza; uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku – Maja Mielcarek z klasy I, która wyśpiewała zwycięski laur utworem z repertuaru Seweryna Krajewskiego pt.: „Gołębi song”. Prace uczestników konkursu plastycznego zostały wyeksponowane w mini galerii.

Przed uczestnikami kategorii literackiej organizatorzy postawili zadanie napisania pracy inspirowanej wydarzeniami historycznymi związanymi z Powstaniem Styczniowym; był to list powstańca do matki.

Wszyscy wyróżnieni i nagrodzeni uczestnicy Konkursu odebrali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Ostatnim akcentem uroczystego finału XXII edycji konkursu była część artystyczna w wykonaniu uczniów SP4.