Bezpieczne wakacje

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 4 im. Papieża Jana Pawła II w Płońsku

Drodzy Uczniowie,

zbliżają się oczekiwane przez Was wakacje – czas wolny od obowiązków szkolnych, realizowanych w tym roku szkolnym w sposób szczególny, wymagający od Was dyscypliny i przystosowania się do nowej formy nauczania. Przed Wami czas odpoczynku, większej swobody, radości i wielu wrażeń. Czekają na Was górskie szlaki, szumiące lasy, kąpiele w morzu i jeziorach, niech będą to przeżycia, które pozostaną najpiękniejszymi wspomnieniami młodości.   Pamiętajcie jednak, aby zachować ostrożność we wszystkich miejscach, w których będziecie wypoczywać.  Oto zasady bezpiecznego zachowania:

1. W lesie
  • nie jemy nieznanych nam owoców;
  • nie zapuszczamy się w nieznane nam okolice, możemy zabłądzić;
  • nie palimy ognisk.
  1. Nad wodą
  • kąpiemy się tylko w miejscach dozwolonych;
  • stosujemy się do regulaminów kąpielisk i poleceń ratowników wodnych;
  • nie zakłócamy wypoczynku i kąpieli innym osobom.
  1. W górach
  • na górskie wycieczki chodzimy tylko pod opieką dorosłego, doświadczonego turysty;
  • przed wyjściem w góry zostawiamy wiadomość w domu lub schronisku, dokąd idziemy i kiedy wracamy;
  • wędrując chodźmy zawsze oznakowanymi szlakami;
  • musimy mieć wygodne buty, sięgające za kostkę, kurtkę przeciwdeszczową, ciepłe ubranie, coś do picia i jedzenia, mapę i latarkę;
  • w górach liczy się rozsądek.
  1. Bezpieczeństwo na podwórku
  • ustalamy z rodzicami obszar, na którym możemy się poruszać;
  • zawsze informujemy rodziców o miejscu swoich zabaw;
  • nie oddalamy się zbytnio od domu;
  • nie bawimy się w ustronnych miejscach;
  • nie rozmawiamy z osobami obcymi;
  • nie wsiadamy do obcego samochodu bez wiedzy i zgody rodziców;
  • jeżdżąc na rowerze, rolkach, hulajnodze czy desce nie traktujemy jezdni jak placu zabaw;
  • pozostając samodzielnie w mieszkaniu – ostrożnie obchodzimy się z urządzeniami elektrycznymi i gazowymi.
  1. Nie eksperymentujemy ze środkami psychoaktywnymi.
  2. Telefony alarmowe:
  • Europejski telefon alarmowy 112
  • Pogotowie Ratunkowe 999
  • Straż Pożarna 998
  • Policja 997

Przed Wami dwa miesiące wypoczynku, chociaż w wyjątkowych okolicznościach, związanych ze stanem epidemii koronawirusa.  Udany wypoczynek to przede wszystkim bezpiecznie spędzony wolny czas, dlatego  przestrzegajcie powyższych zasad bezpieczeństwa,  zarówno w domu jak i podczas zorganizowanego wypoczynku. Nie zapominajcie o konieczności częstego mycia rąk i ich dezynfekcji, a także o zachowaniu odległości od innych ludzi i konieczności noszenia maseczek w miejscach użyteczności publicznej, w środkach publicznego transportu, a także wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zachowania bezpiecznego dystansu. Ograniczajcie spotkania i bliskie kontakty z osobami obcymi, unikajcie zatłoczonych miejsc. Korzystajcie                       z rozwagą i wyobraźnią z atrakcji, które na Was czekają w górach i nad wodą. W czasie zorganizowanego wypoczynku stosujcie się do opracowanych instrukcji i procedur.

Życzymy Wam udanych i bezpiecznych wakacji!