ŻYĆ W ZGODZIE Z PRZYRODĄ – AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA”

Sprzątanie świata (Clean Up the World) to międzynarodowa kampania ekologiczna odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na społecznym zaangażowaniu się młodzieży szkolnej, harcerzy, członków organizacji ekologicznych, pracowników firm i instytucji oraz osób niezrzeszonych w posprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Akcja „Sprzątanie świata” wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy mieszkańcy Sydney wzięli udział w sprzątaniu terenów portu. Jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja pod nazwą „Sprzątanie świata – Polska” odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia.
Każdego roku we wrześniu do sprzątania zabierają się uczniowie naszej szkoły. W ramach podjętych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego wykonaliśmy prace porządkowe na terenie i wokół szkoły. Uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątanie świata” wrazili nadzieję, że ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Wszystkim wychowawcom i uczniom dziękujemy za zaangażowanie.
Marzena Jóźwiak