Świętowanie 100-lecia urodzin Jana Pawła II

           18 maja 1920 rok to ważna data dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 im. Papieża Jana Pawła II w Płońsku. 100 lat temu urodził się nasz Patron – Karol Wojtyła – Papież Jan Paweł II w małym mieście w Wadowicach. O swoim rodzinnym mieście po latach powiedział tak: ,,Tu, w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła,  studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło”. Za hasło swojego życia obrał zawołanie: „Totus Tuus – Cały Twój”. 15 października 2003 roku był dniem, który połączył naszą szkołę szczególną więzią z wielkim Polakiem – Papieżem Janem Pawłem II. Wtedy bowiem Patronem naszej szkoły został On, najwybitniejszy nauczyciel i wychowawca oraz wielki przyjaciel dzieci i młodzieży.  

          Patron – to bardzo ważna postać w życiu szkoły. Wokół niej buduje się tradycje i wprowadza uczniów w świat wartości. To osoba, która swoim życiem daje przykład, wskazania – co robić, jak żyć, jak postępować? To wielki zaszczyt mieć takiego Patrona, ale też zobowiązanie.

          100 – lecie Urodzin Jana Pawła II uczciliśmy darami serca dla Patrona. Pięknie rozpoczęliśmy rok szkolny akcją charytatywną ,,Ciastko z Janem Pawłem II – pomoc dla Syrii”. Zebrane środki przekazaliśmy na odbudowę szkoły w Aleppo. Były też inne akcje charytatywne, takie jak: szczoteczka i pasta do zębów dla Afryki, pomoc Polakom na Wschodzie, zbiórki  żywności, akcja modlitewna za misjonarzy. Współorganizowaliśmy
z parafią  Św. Maksymiliana Bieg Papieski w dniu 16 października 2019 r. Dziękowaliśmy też naszemu Patronowi wykonując „Kartkę do nieba”. Poznawaliśmy historię jego życia i pontyfikatu podczas szkolnego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II.

         Dziś świętujemy urodziny Papieża Jana Pawła II w zaciszu swoich domów, łącząc się przez media. Uczniowie z tej okazji wykonali prezentacje multimedialne o Patronie. Poniżej zamieszczamy jedną z nich i zapraszamy do jej obejrzenia.

          Zachęcamy do świętowania całą społeczność szkolną.

          Niech każdy z Was radośnie świętuje, wyrażając swoją wdzięczność za życie Wielkiego Polaka. Jego cząstka powinna tkwić w każdym z nas. Jesteśmy dumni, że naszym Patronem jest Papież Jan Paweł II i postarajmy się, aby wszystkie nasze działania były hołdem dla Jego Wielkiego Pontyfikatu.

 Społeczność  Szkoły Podstawowej nr 4 

im. Papieża Jana Pawła II w Płońsku