Szanowni Rodzice

Wszyscy niepokoimy się obecną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie. Może ona stanowić dodatkowe obciążenie dla naszego zdrowia psychicznego. Jednym z zagrożeń jest ciągłe śledzenie wiadomości na temat  koronawirusa, które może prowadzić do narastania niepokoju i stresu.  Jak ograniczyć negatywne emocje z tym związane? Należy przede wszystkim wyznaczyć sobie czas na śledzenie informacji na temat aktualnej sytuacji w Polsce i na świecie, aby nie być podłączonym bez przerwy do strumienia informacji.

Można stosować różne techniki wyobrażeniowe, co będę robić w tym czasie, kiedy trzeba pozostawać w domu. Można sobie opracować plan zajęć na ten czas.

Najważniejsza jest akceptacja tego co przeżywamy, gdyż nie mamy wpływu na to, co powoduje aktualne nasze odczucia. Jest to także istotne w naszej postawie wobec dzieci. Dzieci przede wszystkim reagują na emocje rodziców.

Psycholodzy zalecają tzw. postawę drużynową, czyli mówienie dzieciom, że sobie poradzimy i że jest normalne, że się boimy.

Nie wolno bagatelizować, wyśmiewać lęku dzieci ani mówić, że to nic poważnego i że się nic nie stanie.

Przyglądajmy się temu, co w relacji z dzieckiem robimy ze swoim własnym lękiem. Należy się zastanowić, czy w obecności dzieci nie staramy się rozładować własnego lęku poprzez to, że np. krzyczymy na swoje dzieci.

Nasza postawa będzie miała ogromny wpływ poczucie bezpieczeństwa naszych dzieci.

pedagog szkolny – Anna Grąbczewska